ETQ-P5M3R3YFM
DigiKey Part Number
10-ETQ-P5M3R3YFMTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ETQ-P5M3R3YFMCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ETQ-P5M3R3YFMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETQ-P5M3R3YFM
Description
FIXED IND 3.3UH 10.4A 13.09 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10.4 A 13.09mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ETQ-P5M3R3YFM Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
13.09mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.295" L x 0.276" W (7.50mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
14.4A