ETQ-P5M2R5YFK
DigiKey Part Number
PCD2318TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCD2318CT-ND - Cut Tape (CT)
PCD2318DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETQ-P5M2R5YFK
Description
FIXED IND 2.5UH 14A 8.4 MOHM SMD
Detailed Description
2.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 14 A 8.4mOhm Max 2-SMD, J-Lead
EDA/CAD Models
ETQ-P5M2R5YFK Models
DC Resistance (DCR)
8.4mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.335" L x 0.315" W (8.50mm x 8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Current - Saturation (Isat)
20.1A