ETQ-P5M1R0YLC
DigiKey Part Number
P17069TR-ND - Tape & Reel (TR)
P17069CT-ND - Cut Tape (CT)
P17069DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETQ-P5M1R0YLC
Description
FIXED IND 1UH 27.5A 2.53 MOHM
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 27.5 A 2.53mOhm Max 2-SMD, J-Lead
EDA/CAD Models
ETQ-P5M1R0YLC Models
DC Resistance (DCR)
2.53mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.429" L x 0.394" W (10.90mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
38A