ETPF1000M6H
DigiKey Part Number
P16643TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16643CT-ND - Cut Tape (CT)
P16643DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETPF1000M6H
Description
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 6mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ETPF1000M6H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
1000 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V