ERZ-VEEV470 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
47 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
ERZ-VEEV470
DigiKey Part Number
10-ERZ-VEEV470TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VEEV470
Description
VARISTOR 47V 2KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
2 kA
Manufacturer
Energy
14J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
6750 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
30 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
38 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
42 V
Varistor Voltage (Typ)
47 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max)
52 V