ERZ-VEAV330 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
33 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
ERZ-VEAV330
DigiKey Part Number
10-ERZ-VEAV330TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VEAV330
Description
VARISTOR 33V 1KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Current - Surge
1 kA
Manufacturer
Energy
4.8J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
6300 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
20 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
26 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
30 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
33 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
36 V