ERZ-V20D180
DigiKey Part Number
P7314-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V20D180
Description
VARISTOR 18V 3KA DISC 21.5MM
Detailed Description
18 V 3 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 21.5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V20D180 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
20 V
Current - Surge
3 kA
Series
Energy
13J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
40000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
16 V
Package / Case
Disc 21.5mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V