ERZ-V14D331
DigiKey Part Number
P7221-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14D331
Description
VARISTOR 330V 6KA DISC 15.5MM
Detailed Description
330 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 15.5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V14D331 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
363 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
115J
Capacitance @ Frequency
580 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
210 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
270 V
Varistor Voltage (Min)
297 V
Package / Case
Disc 15.5mm
Varistor Voltage (Typ)
330 V