ERZ-V14D241CS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
240 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
ERZ-V14D241CS
DigiKey Part Number
10-ERZ-V14D241CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14D241CS
Description
VARISTOR 240V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
84J
Capacitance @ Frequency
700 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V