ERZ-V14D221CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
220 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
ERZ-V14D221CS
DigiKey Part Number
10-ERZ-V14D221CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14D221CS
Description
VARISTOR 220V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
78J
Capacitance @ Frequency
740 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V