ERZ-V05V390CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
39 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
ERZ-V05V390CS
DigiKey Part Number
10-ERZ-V05V390CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V05V390CS
Description
VARISTOR 39V 250A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
43 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.2J
Capacitance @ Frequency
700 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V