ERZ-V05V101CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
100 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
ERZ-V05V101CS
DigiKey Part Number
10-ERZ-V05V101CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V05V101CS
Description
VARISTOR 100V 800A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Current - Surge
800 A
Series
Energy
4J
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V