ERZ-V05D431CS
DigiKey Part Number
10-ERZ-V05D431CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V05D431CS
Description
VARISTOR 430V 800A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
800 A
Series
Energy
20J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
70 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V