ERZ-V05D121 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
120 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
ERZ-V05D121
DigiKey Part Number
P7241-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V05D121
Description
VARISTOR 120V 800A DISC 7MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERZ-V05D121 Models
Varistor Voltage (Max)
132 V
Current - Surge
800 A
Series
Energy
5J
Capacitance @ Frequency
350 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V