ERZ-V05D101
DigiKey Part Number
P7240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V05D101
Description
VARISTOR 100V 800A DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V05D101 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
800 A
Series
Energy
4J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V