ERZ-E14A271 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 46.106
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 10.324
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
270 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 16.5mm
ERZ-E14A271
DigiKey Part Number
P15582-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A271
Description
VARISTOR 270V 10KA DISC 16.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
303 V
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
190J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
247 V
Package / Case
Disc 16.5mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V