ERZ-E11A751 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 774
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 5.399
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 934
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
750 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
ERZ-E11A751
DigiKey Part Number
P16694-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A751
Description
VARISTOR 750V 5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
210J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
280 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V