ERZ-E11A201
DigiKey Part Number
P16681-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A201
Description
VARISTOR 200V 6KA DISC 13MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 13mm
Category
Varistor Voltage (Max)
225 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
70J
Capacitance @ Frequency
690 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 13mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V