ERX-1SJ1R5
DigiKey Part Number
P1.5W-1BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERX-1SJ1R5
Description
RES 1.5 OHM 5% 1W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
1.5 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERX-1SJ1R5 Models
Category
Features
Flame Proof, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)