ERJ-M1WSF20MU
DigiKey Part Number
P20MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-M1WSF20MU
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Element
EDA/CAD Models
ERJ-M1WSF20MU Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)