ERJ-B2AF152V
DigiKey Part Number
10-ERJ-B2AF152V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-B2AF152V
Description
RES SMD
Detailed Description
1.5 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-B2AF152V Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)