ERJ-8CWFR047V
DigiKey Part Number
P0.047BVTR-ND - Tape & Reel (TR)
P0.047BVCT-ND - Cut Tape (CT)
P0.047BVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-8CWFR047V
Description
RES 0.047 OHM 1% 1W 1206
Detailed Description
47 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-8CWFR047V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)