ERJ-8BQJR36V
DigiKey Part Number
P17667TR-ND - Tape & Reel (TR)
P17667CT-ND - Cut Tape (CT)
P17667DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-8BQJR36V
Description
RES 0.36 OHM 5% 1/2W 1206
Detailed Description
360 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-8BQJR36V Models
Temperature Coefficient
0/ +250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)