ERJ-6BQJ4R7V
DigiKey Part Number
P17543TR-ND - Tape & Reel (TR)
P17543CT-ND - Cut Tape (CT)
P17543DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-6BQJ4R7V
Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/3W 0805
Detailed Description
4.7 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-6BQJ4R7V Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)