ERJ-3EKF2004V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 106.290
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 4.029
Datasheet
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
2 MOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
ERJ-3EKF2004V
DigiKey Part Number
P2.00MHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-3EKF2004V
Description
RES SMD 2M OHM 1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-3EKF2004V Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)