ERJ-12SF2260U
DigiKey Part Number
P226ACTR-ND - Tape & Reel (TR)
P226ACCT-ND - Cut Tape (CT)
P226ACDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-12SF2260U
Description
RES SMD 226 OHM 1% 3/4W 2010
Customer Reference
Detailed Description
226 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-12SF2260U Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)