ERG-3SJ361A is Obsolete and no longer manufactured.
Parametric Equivalent
360 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
ERG-3SJ361A
DigiKey Part Number
P360W-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERG-3SJ361A
Description
RES 360 OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)