ERG-3SJ241A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 454
240 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
ERG-3SJ241A
DigiKey Part Number
P240W-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERG-3SJ241A
Description
RES 240 OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Flame Proof, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)