ERG-3SJ153 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 15.615
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
15 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
ERG-3SJ153
DigiKey Part Number
P15KW-3BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERG-3SJ153
Description
RES 15K OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERG-3SJ153 Models
Category
Features
Flame Proof, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)