ERG-2SJ271A
DigiKey Part Number
P270W-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERG-2SJ271A
Description
RES 270 OHM 5% 2W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
270 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
Category
Features
Flame Proof, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)