ERG-1SJ562 is Obsolete and no longer manufactured.
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 27.988
Datasheet
5.6 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
ERG-1SJ562
DigiKey Part Number
P5.6KW-1BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERG-1SJ562
Description
RES 5.6K OHM 5% 1W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERG-1SJ562 Models
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)