ERG-1SJ241 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
240 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
ERG-1SJ241
DigiKey Part Number
P240W-1BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERG-1SJ241
Description
RES 240 OHM 5% 1W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERG-1SJ241 Models
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)