ERG-1SJ161A is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
160 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
ERG-1SJ161A
DigiKey Part Number
P160W-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERG-1SJ161A
Description
RES 160 OHM 5% 1W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)