ERB-RG0R50V
DigiKey Part Number
P16735TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16735CT-ND - Cut Tape (CT)
P16735DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERB-RG0R50V
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 63VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERB-RG0R50V Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.026" H (3.20mm x 1.60mm x 0.65mm)