ERA-S15J122V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Yageo Nexensos
In Stock: 32.445
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 17.494
Datasheet
1.2 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Temperature Sensitive Specialized Resistor Metal Film 1500ppm/°C Surface Mount
ERA-S15J122V
DigiKey Part Number
P1.2KCBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-S15J122V
Description
RES TEMP SENS 1.2K OHM 5% 1/10W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERA-S15J122V Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Resistance
1.2 kOhms
Tolerance
±5%
Series
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
1500ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C