ERA-6YEB471V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 27.043
Datasheet
Direct
Vishay
Vishay
Susumu
YAGEO
Vishay Dale
In Stock: 679
Vishay Dale
Upgrade
Bourns Inc.
Vishay Dale Thin Film
Vishay Dale Thin Film
Susumu
470 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Metal Film
ERA-6YEB471V
DigiKey Part Number
P470ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-6YEB471V
Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERA-6YEB471V Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)