ERA-6AEB1273V
DigiKey Part Number
10-ERA-6AEB1273VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERA-6AEB1273VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERA-6AEB1273VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-6AEB1273V
Description
RES SMD 127K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
127 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERA-6AEB1273V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)