ERA-2AKD390X is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Susumu
In Stock: 31.159
Datasheet
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
Upgrade
YAGEO
In Stock: 354
YAGEO
39 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
ERA-2AKD390X
DigiKey Part Number
10-ERA-2AKD390XTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERA-2AKD390XCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERA-2AKD390XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-2AKD390X
Description
RES SMD 39 OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERA-2AKD390X Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)