ERA-2AEB333X
DigiKey Part Number
P33KDCTR-ND - Tape & Reel (TR)
P33KDCCT-ND - Cut Tape (CT)
P33KDCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-2AEB333X
Description
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/16W 0402
Detailed Description
33 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
ERA-2AEB333X Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)