ERA-1ARW1961C
DigiKey Part Number
P121911TR-ND - Tape & Reel (TR)
P121911CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-1ARW1961C
Description
RES SMD 1.96K OHM 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
1.96 kOhms ±0.05% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERA-1ARW1961C Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)