ERA-1ARC4991C
DigiKey Part Number
P121605TR-ND - Tape & Reel (TR)
P121605CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-1ARC4991C
Description
RES SMD 4.99K OHM 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
4.99 kOhms ±0.25% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
ERA-1ARC4991C Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)