ERA-1AEC1961C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 990
Datasheet
1.96 kOhms ±0.25% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
ERA-1AEC1961C
DigiKey Part Number
10-ERA-1AEC1961CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-1AEC1961C
Description
RES 1.96K OHM 0.25% 25PPM 0201
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)