ERA-1AEB201C
DigiKey Part Number
P200BXTR-ND - Tape & Reel (TR)
P200BXCT-ND - Cut Tape (CT)
P200BXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-1AEB201C
Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Ohms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
ERA-1AEB201C Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)