ERA-14HD820U is Obsolete and no longer manufactured.
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
82 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Thin Film
ERA-14HD820U
DigiKey Part Number
P82APTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-14HD820U
Description
RES SMD 82 OHM 0.5% 1/4W 1210
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERA-14HD820U Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)