ERA-14EB821U
DigiKey Part Number
P820QTR-ND - Tape & Reel (TR)
P820QCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-14EB821U
Description
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/4W 1210
Customer Reference
Detailed Description
820 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERA-14EB821U Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)