ERA-14EB222U is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 6.114
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
2.2 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Thin Film
ERA-14EB222U
DigiKey Part Number
P2.2KQTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-14EB222U
Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1210
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERA-14EB222U Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)