ELL-VGG1R0N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 23.312
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 1.460
Datasheet
1 µH Shielded Wirewound Inductor 1.8 A 52mOhm Nonstandard
ELL-VGG1R0N
DigiKey Part Number
PCD2297TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELL-VGG1R0N
Description
FIXED IND 1UH 1.8A 52 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELL-VGG1R0N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.2A
DC Resistance (DCR)
52mOhm
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)