ELL-6PG3R9N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 1.450
Datasheet
3.9 µH Shielded Wirewound Inductor 1.9 A 51mOhm Nonstandard
ELL-6PG3R9N
DigiKey Part Number
PCD2261TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELL-6PG3R9N
Description
FIXED IND 3.9UH 1.9A 51 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELL-6PG3R9N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
51mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)