ELL-4LG3R3NA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 2.145
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Taiyo Yuden
Bourns Inc.
In Stock: 615
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 1.45 A 72mOhm Nonstandard
ELL-4LG3R3NA
DigiKey Part Number
PCD2217TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELL-4LG3R3NA
Description
FIXED IND 3.3UH 1.45A 72 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELL-4LG3R3NA Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
72mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)