ELJ-RF43NJFB
DigiKey Part Number
PCD2368TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCD2368CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELJ-RF43NJFB
Description
FIXED IND 43NH 150MA 1.9 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
43 nH Unshielded Multilayer Inductor 150 mA 1.9Ohm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELJ-RF43NJFB Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.9Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)